רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

גירושין- מהי כריכה כנה בהליך גירושין?

סעיף 3 לחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג - 1953, קובע כי כל ענין הכרוך בתביעת גירושין יהא בסמכותו היחודית של בית הדין הרבני . מטרת הסעיף היתה להעניק לבית הדין סמכות להכריע בכל עניני הגירושין תחת קורת גג אחת.

על מנת למנוע את ניצולה לרעה של הכריכה על ידי בעל, שכל מטרתו חסימת דרכה של אשתו אל בית המשפט האזרחי, פיתחו בתי המשפט את ה"מבחן המשולש": על מנת שיהא בכריכה כדי לשלול את סמכותו בית המשפט האזרחי, צריכה תביעת גירושין להיות כנה, על ענין המזונות להכרך בה כדין, וכן צריך כי כריכת המזונות בתביעת הגירושין תהא כנה.

על כנותה של תביעת גירושין נאמר כי תנאי זה בא למנוע הגשת תביעה על ידי בעל שאינו מתכוון להתגרש, וכל מטרתו למנוע מהאשה להגיש תביעת מזונות בבית המשפט האזרחי. כפי שנפסק מפיו של השופט זילברג:

"אם התביעה היא רק 'כסות עיניים' להשמיט את הסמכות מתחת לרגלי בית המשפט האזרחי, אין היא מצליחה בהשמטה זו, ובית המשפט המחוזי עדיין מוסמך לדון בתביעת מזונות שהוגשה אליו לאחר מכן.

לתשומת לבך,

המידע המוצג כאן הנו ראשוני בלבד. אין באמור יעוץ משפטי מכל סוג שהוא. למען הסר ספק המחבר ממליץ לפנות אל עורך דין העוסק בתחום המשפט במשפחה על מנת לקבל יעוץ משפטי מקצועי ומסודר במקרה שלך.

להלן רשימת אתרים העוסקים בתחום דיני משפחה, גירושין וייצוג משפטי: