רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

זיכוי בגין פגמים במהלך בדיקת הינשוף

אפשר לנצח בדיקות ינשוף! תתקשרו אלי עוד היום ונילחם ביחד כדי להציל את רשיונכם!

טלפון נייד: 052-5551995  טל': 03-6246248     אימייל lawelad@gmail.com

אחת העבירות השכיחות והחמורות ביותר במשפט התעבורה הינה נהיגה בשכרות. כבוד השופט יעקב קדמי התייחס לחומרתה של עבירה זו בפסיקתו וכינה את הנהגים השיכורים כ-"אלה המרהיבים עוז להסיע כלי רכב ברשות הרבים כאשר שכרות מכרסמת ביכולתם לשלוט בהם".

עד לשנת 2005, הסתמכו בתי המשפט, בבואם להרשיע נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות, על מבחן מאפיינים שנערך לאחרון על ידי השוטרים במועד עיכובו. כיום, הרוב המכריע של הכרעות הדין בעניין זה נשען על תוצאותיה של בדיקת הינשוף.

הבדיקה באמצעות מכשיר הינשוף נערכת על ידי נשיפה לפיית פלסטיק המוצאת מתוך שקית אטומה כאשר הפיה מחוברת על ידי שוטר למכשיר הבדיקה. ישנן הוראות משטרתיות ברורות כיצד יש לערוך את הבדיקה ומהי הפרוצדורה הנכונה ביותר לקבלת תוצאות אמינות.

לדוגמא, מרגע עיכובו של הנהג על ידי השוטרים, ועד להגעתו למכשיר הינשוף, יש להמתין כ-15 דקות. מטרתה של המתנה זו הינה להביא לכך שהינשוף יקלוט את ריכוז האלכוהול בגופו של הנהג בעת הנשיפה, ולא יושפע מאדי האלכוהול המצויים בפיו. שאלת אמינותו של מכשיר הינשוף איננה אחידה מבחינת הפסיקה. לאחרונה, ניתנו בבתי המשפט המחוזיים בבאר שבע ובירושלים פסקי דין סותרים בדבר אמינותו של מכשיר הינשוף.

משרדנו ייצג לאחרונה נאשם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות. מעובדות כתב האישום עלה כי בדיקת הינשוף אשר נערכה לנאשם בתחנת המשטרה, לאחר עיכובו, הצביעה על 500 מק"ג לליטר אוויר נשוף. הנאשם, מצידו, טען כי שתה רק בירה אחת ולא היה נתון בגילופין בעת שנעצר על ידי השוטרים.

עו"ד אלעד שור, אשר ייצג את הנאשם בבית המשפט בפתח תקווה, טען כי מרשו כופר בעובדות כתב האישום מכל וכל. הסנגור והנאשם תקפו את כתב האישום, הן מבחינת אמינות מכשיר הינשוף והן בשל אופן עריכת הבדיקה.

אמינות מכשיר הינשוף

כפי שצוין קודם, פסקי דין סותרים בדבר אמינותו של מכשיר הינשוף ניתנו בבית המשפט המחוזי בירושלים ובבית המשפט המחוזי בבאר שבע. בית המשפט התייחס לכך בפסיקתו וקבע כי פסקי הדין הסותרים מעידים, למצער, על ספק סביר בדבר אמינות תוצאות בדיקת הינשוף.

עו"ד שור הפנה את בית המשפט לפסיקתו של בית המשפט המחוזי בירושלים במסגרתה זוכה נאשם מעבירת שכרות בעקבות אי הצגת תעודת עובד ציבור המעידה על אמינות ותקינות המכשיר במועד הבדיקה.

אופן ביצוע הבדיקה

עו"ד שור והנאשם טענו כי פגמים אשר נפלו באופן ביצוע הבדיקה על ידי המשטרה ירדו לשורש העניין ויש בהם כדי להוכיח שהתביעה לא עמדה בנטל המוטל עליה במסגרת המשפט הפלילי. ההגנה הצביעה על סתירות בלוחות הזמנים אשר הוצגו על ידי המשטרה והביאה לכך שניטה ספק בליבו של בית המשפט בדבר ביצוע הבדיקה בהמתנת 15 הדקות הקבועה בהוראות.

זאת ועוד, המשטרה טענה כי עיכבה את הנאשם בשל קריאה שהתקבלה במוקד המשטרתי בדבר רכב הנוסע בפראות על הכביש. עם זאת, התביעה לא השכילה להביא עדים מטעמה אשר יכלו להצביע על כך שהרכב שהשתולל על הכביש היה רכבו של הנאשם. למעשה, בית המשפט קיבל את טענתו של עו"ד שור לכך שמדובר בעדות שמיעה ומשקלה נמוך.

מבחן המאפיינים

אחת הדרכים בהן נוהגת המשטרה לחזק את טענותיה בדבר הוכחת שכרותו של נהג היא על ידי עריכת מבחן מאפיינים. מבחן זה כולל שורה של משימות שעל הנהג לבצע כגון הליכה בקו ישר, הצמדת האצבע לאף, עמידה על רגל אחת ועוד. במקרה דנן, המשטרה טענה כי הנאשם לא עמד במבחן המאפיינים כנדרש וזאת בשל אי הצמדת אצבעו לאפו כנדרש.

עם זאת, הנאשם ועורך דינו טענו כי האחרון התבקש לבצע את הבדיקה כאשר ראשו מוסת לאחור. עו"ד שור טען, ובית המשפט קיבל את דבריו, כי לא קיימת הנחיה משטרתית לבצע את הבדיקה בצורה זו.

לסיכום, זיכוי למרות שתיית בקבוק בירה

בית המשפט קבע כי המדינה לא עמדה בנטל אשר הונח על כתפיה במשפט הפלילי ולא הוכיחה שהנאשם היה שיכור בעת שנהג. הנאשם אמנם הודה כי שתה בקבוק בירה לפני שהחל בנהיגה, אך לא היה בכך כדי להוכיח שמדובר בנהיגה מסוכנת בגילופין. אי לכך, הנאשם זוכה מהעבירות המיוחסות לו.
 

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

זיכוי בגין פגמים במהלך בדיקת הינשוף