רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

על חובתם של נהגים כלפי הולכי רגל

רק לפני כחודש וחצי נגזר עונש המאסר על הנהג בן ה-78, שסטה ממסלול הנסיעה שלו והרג הולך רגל לפני כחמש שנים. פגיעות בהולכי רגל מתרחשות לעיתים קרובות מידי וראייה לכך הוא הנתון לפיו כשליש מנפגעי תאונות הדרכים הם הולכי רגל. מהן חובותיו של הנהג כלפי הולך הרגל והאם על הנהג לשאת באחריות גם כאשר הולך הרגל מתפרץ לכביש? 

 

על האחריות שיש לנהג כלפי הולך הרגל

החוק מתייחס אל מעבר החצייה כאל קודש הקודשים. המשמעות היא, כי הנהג מחוייב לאפשר להולך הרגל לעבור את מעבר החצייה באופן בטוח באמצעות האטת הרכב ומתן זכות קדימה להולך הרגל מרגע שזה כבר הניח את כף רגלו על הכביש. העונש הצפוי לנהג שלא נתן זכות קדימה להולך הרגל הוא קנס בגובה 500 שקלים, זאת במידה והנהג לא הסב פגיעה להולך הרגל מעצם אי מתן זכות הקדימה.
במידה ונפגע הולך הרגל על-ידי הנהג, ייפסל רישיונו של הנהג הפוגע למשך תשעים ימים לפחות והוא צפוי להיות מואשם בנהיגה רשלנית או בהתנהגות שגרמה חבלה לגוף- אשמה שהעונש הצפוי עליה יכול להיות גם מאסר בפועל.

באופן כללי, כאשר נפגע הולך רגל על-ידי נהג, ייבדקו הנסיבות לפגיעה, מידת האחריות האישית שהייתה מוטלת על הנהג והעבר התעבורתי של הנהג. כל אלה יחד ישפיעו על כתב האישום ועל העונש שיוטל עליו.
כך למשל, על נהג שפגע בהולכת רגל בתקופת שלילה נגזרו עשרה חודשי מאסר, זאת לא רק על רקע האחריות שהייתה לו לשמור על חייה של הולכת הרגל עת היא חוצה את הכביש, אלא גם בשל הזלזול שהביע בחוק מעצם החלטתו לעלות על הכביש חרף פסילת הרישיון. לעומת זאת, נהג שיפגע בהולך רגל וימלט מזירת האירוע , ייחשב לנהג מפקיר המעורב בתאונת פגע וברח, והעונש הצפוי לו יכול להגיע גם ל-14 שנות מאסר (במידה והולך הרגל נהרג).

 

הולך רגל המתפרץ לכביש ונפגע- האם זו אשמתו הבלעדית של הנהג?

לעומת זאת, כאשר הולך רגל נכנס לכביש לא בזהירות, מתנהג ברשלנות ומפעיל שיקול דעת לקוי בחצייתו את הכביש, הרי שהאחריות להתנהגות הבלתי זהירה חלה עליו. פעמים רבות קורה שהולכי רגל חוצים את הכביש בצורה מסוכנת ובלתי אחראית, בין אם מתוך צורך בריגושים, בין אם בשל עייפות וחוסר תשומת לב ובין אם בשל סקרנות (אספיק או לא אספיק לחצות?). במקרה כזה, פעמים רבות התאונה, כלומר הפגיעה בהולך הרגל, היא בלתי נמנעת ואם מצליח הנהג או עורך דינו להוכיח זאת, הרי שהנהג ייצא זכאי.

למידע נוסף פנו לאלעד שור, עורך דין תאונות דרכים