רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

מדריך קצר אודות תאונת דרכים בדרך לעבודה

רכבך התנגש ברכב אחר במסלול הנסיעה הקבוע שלך לעבודה? נגרמו לך נזקי גוף בעקבות התאונה הזו ואתה לא בטוח איזה פיצוי מגיע לך עקב כך, אם בכלל? קרא את המאמר הבא וקבל את כל האינפורמציה הדרושה לך על מנת שתוכל לממש זכויותיך במידה ותמצא עצמך נקלע לסיטואציה כמו זו מתוארת לעיל.

 

 

 

על תאונות דרכים בדרך לעבודה ועל השוני ביניהן לבין תאונות דרכים "רגילות"

החוק מתייחס אל תאונות דרכים כאל תאונות המתרחשות עקב שימוש ברכב מנועי שנעשה לצרכי תחבורה. תאונה שנגרמה כתוצאה מהתלקחות או מהתפוצצות של רכב או תאונות שנגרמו בשל תקלות מכאניות שנגרמו לרכב גם הן נחשבות כתאונות דרכים. החוק מאפשר לכל נפגעי תאונות הדרכים לקבל פיצויים במידה ונגרמו להם נזקי גוף על רקע התאונה, זאת ללא קשר לסוגיית האשמה של הנהג הנפגע בגרימת התאונה. תאונות דרכים שהתרחשו בדרך לעבודה שונות מתאונות דרכים "רגילות" לא מבחינת ההגדרה שלהן, אלא מההיבט של סוג הפיצויים שאמור הנפגע לקבל ומבחינת אפשרויות התביעה שעומדות בפניו. כאשר מדובר בתאונות דרכים שלא קשורות למקום עבודתו של הנהג, עומדת לנהג הנפגע הזכות לתבוע את חברת הביטוח שביטחה את רכבו של הנהג השני המעורב בתאונה. לעומת זאת, כאשר מדובר בתאונת דרכים שהתרחשה בדרכו של הנהג מהבית לעבודה או מהעבודה לבית, היינו במסלול שהנסיעה בו נעשתה למטרות הקשורות לעבודה, תיחשב התאונה גם כתאונת עבודה, עובדה שמשמעותה כי הנפגע יהיה זכאי לקבל לא רק פיצויים מתוקף חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אלא גם מהמוסד לביטוח לאומי שהוקם מלכתחילה במטרה להיטיב (בין היתר) עם עובדים מבחינה כלכלית. תאונת עבודה מוגדרת כתאונה שהתרחשה תוך כדי ועקב עבודתו של עובד אצל המעסיק שלו ומטעמו ועל כן תאונות דרכים שהתרחשו תוך כדי שהיה העובד בנתיב הנסיעה השגרתי שלו לעבודתו או בחזרה ממנה תיחשב גם היא כתאונת עבודה.
במידה וביטוח לאומי יחליט להכיר בנפגע תאונת הדרכים שהיא גם תאונת עבודה כנפגע תאונת עבודה, יהיה האחרון זכאי לקבל פיצויים בדמות "דמי פגיעה", עבור אובדן ימי ההשתכרות, זאת במשך 90 יום מהמועד בו אירעה התאונה. זאת ועוד, אם יתברר כי בחלוף 90 הימים הללו נותר לנפגע נזק קבוע (היינו נכות) ואם וועדה רפואית מיוחדת הפועלת מטעם ביטוח לאומי תאשר כי אכן מדובר בנכות, יקבל הנפגע קצבת נכות חודשית שגובהה ייקבע בהתאם לשיעור הנכות שלו.

תאונת דרכים בדרך לעבודה שהתרחשה תוך סטייה ממסלול הנסיעה הרגיל

לבסוף יש לזכור, כי נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים בדרכו לעבודה אומנם, אך תוך כדי סטייה מנתיב הנסיעה בו הוא מורגל לנסוע, לרוב לא יוכר כנפגע בתאונת עבודה ועל כן לא יקבל פיצויים מביטוח לאומי. הסיבה לכך היא שסטייה ממסלול הנסיעה הרגיל מטילה בספק את הקשר שלכאורה קיים בין תאונת הדרכים לבין מקום העבודה של הנפגע. כך למשל, עובד שחזר מעבודתו לביתו, והיה מעורב בתאונת דרכים כאשר החליט לשנות את מסלול הנסיעה כדי לבקר חבר, לא יוכר כנפגע בתאונת עבודה.

נפגעת בתאונת דרכים בדרך לעבודה? פנה לעורך דין דיני נזיקין לקבלת ייעוץ

נפגעי תאונות דרכים שהן גם תאונות עבודה, שלא בטוחים כיצד לנהל את מסלולי התביעה השונים העומדים בפניהם או שלא יודעים כיצד בכלל להתחיל לתבוע את המגיע להם על-פי חוק יוכלו לפנות לעורך דין העוסק בתחום של דיני נזיקין. עורך דין יוכל, בהתאם להצגת פרטי המקרה של הנפגע, לתת הכוונה ולייעץ מבחינה משפטית באשר לדרך הפעולה המיטבית עבורו. מעבר לייעוץ הראשוני, עורך דין דיני נזיקין ילווה את הנפגע לאורך כל תהליך ניהול התביעה הן של ביטוח לאומי והן של חברת הביטוח שביטחה את הרכב הנוסף המעורב בתאונת הדרכים. מאחר שהן חברות הביטוח והן המוסד לביטוח לאומי לא ממהרים לפצות נפגעים בגין הנזקים שנגרמו להם, תהליך ההמתנה לקבלת הפיצוי עלול להיות ארוך, מייגע ורצוף מכשולים.
ברגע שכל התהליך ינוהל על-ידי איש מקצוע בעל השכלה מתאימה, הבקיא בסעיפי החוק והמכיר את התחום המשפטי הרלוונטי, יוכל הנפגע להסיר ממנו את האחריות להתעסקות בענייניים משפטיים-בירוקרטיים אלה ולהתמקד בהחלמה והתאוששות מהתאונה.

 

למידע נוסף, פנה לעורך דין תאונות דרכים - אלעד שור