רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

מצלמת מהירות - לעומת מכמונת הדבורה החדשה

ההבדל בין מצלמת מהירות למכמונת הדבורה

הקטל בכבישים ומספר תאונות הדרכים שמתרחשות בישראל מידי יום מטרידות את גורמי האכיפה (ולא רק אותן...), שבתורן נרתמות למאבק בתאונות הדרכים באמצעות הגברת האכיפה.
מאחר שנהיגה במהירות מופרזת היא אחת מהרעות החולות בכבישי ישראל, רשויות החוק וזרועות האכיפה משקיעות מאמצים רבים במלחמה בנהיגה מסוג זה ועל כן התקינו מצלמת מהירות ומכמונת דבורה במקומות רבים. 

 

מהי מכמונת הדבורה?

מכמונת הדבורה או בשמה הנוסף BEE 3 IL היא מד מהירות הפועל על רדאר שמודד את מהירות הנסיעה של הרכב על בסיס עיקרון פיזיקאלי המכונה עיקרון דופלר. המכמונת בנויה כך שהיא מסוגלת למדוד את מהירות הנסיעה של הרכב בזמן שהניידת, בה מותקן פאנל המכשיר, נמצאת במצב נייח או בתנועה (נגד או עם כיוון התנועה). המכשיר עצמו מותקן על גג ניידת המשטרה בדמות שתי אנטנות קטנות (קדמית ואחורית) והוא ניתן להפעלה בשלט רחוק. טווח האכיפה של מכשיר הדבורה עומד על קצת למעלה מאלף מטרים (1219 מטרים ליתר דיוק), אם כי נתון זה תלוי בתנאי השטח, באקלים ששורר בחוץ ובגודל הרכב הנוסע אחריו מתבצע מעקב המהירות. מכמונת הדבורה איננה מופעלת על-ידי מצלמה (בשונה ממצלמת מהירות) שקולטת את הרכב המבצע את עבירת המהירות והמשמעות היא שכדי לתפוס את עובר העבירה, על השוטר לסמן לרכב לעצור בצד או במקרים קיצוניים יותר לנהל אחריו מרדף. החולשה הגדולה ביותר של מכשיר הדבורה היא, כי רכב צריך להיות מבודד לחלוטין בנתיב הנסיעה שלו על מנת להיתפס (במידה כמובן ונהג הרכב נוהג במהירות החורגת מהמותר על-פי חוק). לאור זאת, הרי שרכב יכול להתגונן מפני מכשיר הדבורה באמצעות היצמדות לרכב הנוסע לפניו או אחריו (תוך שמירת מרחק ראוי כמובן). נתון זה איננו עקב האכילס היחיד של הדבורה ורצוי להכיר את יתר מגבלות המכשיר על מנת להתכונן לרגע המכריע (או להימנע ממנו) שבו הרכב עלול להיתפס על-ידי הדבורה נוסע במהירות מופרזת.

 

נתפסת? שקול לפנות לעורך דין לענייני תעבורה, המתמחה בנושא של מצלמת מהירות

קיימים לא מעט מקרים בהם נהגים נתפסים על-ידי מכשיר הדבורה או על ידי מצלמת מהירות בגין נהיגה במהירות מופרזת.
בשונה מקיומה של מכמונת הדבורה ובשל חולשותיו של המכשיר, ניתן כיום "לצאת יותר בזול", גם כאשר מהירות הנסיעה גבוה משמעותית מהמהירות שמתיר החוק. מאחר שהאזרח הממוצע אינו בקיא בסעיפי חוקי התעבורה ולא מכיר היטב את מכשיר הדבורה על מגבלות השימוש בו, רצוי לפנות במקרים כאלה לעורך דין תעבורה שבקיא בדיני התעבורה ובעל ניסיון בייצוג "עברייני תעבורה" בבית משפט, שנתפסו על ידי מצלמת מהירות ובפרט נהגים שנתפסו על-ידי מכשיר הדבורה.

 

למידע נוסף על מכמונת הדבורה וכן מצלמת מהירות ניתן ליצור עימנו קשר טלפונית או בצור קשר.