רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

על נהגים צעירים ותאונות דרכים

 נהגים צעירים נוטים להיות יותר מעורבים בתאונות דרכים מנהגים וותיקים יחסית בכביש. 

מחקרים שבוצעו בנושא מצביעים על כך שקרוב ל-20 אחוז מתאונות הדרכים הן כאלה שהיו מעורבים בהן נהגים צעירים, על אף שמספרם של אלה בקרב אוכלוסיית הנהגים בישראל היא יחסית נמוכה ועומדת על כ-15 אחוזים. מדוע צעירים מעורבים בתאונות דרכים בתכיפות גבוהה כל כך? המאמר שלהלן יעסוק בשאלה זו.

 

סיבות שונות למעורבותם של צעירים בתאונות דרכים

1)      נהגים צעירים לא צברו ניסיון רב בנהיגה והם למעשה עושים צעדיהם הראשונים בעולם התעבורתי כנהגים. כפי שעובד חדש יבצע יותר טעויות מעובד מנוסה בעל וותק, נהג צעיר יבצע טעויות רבות יותר בכביש מנהג שצבר "שעות כביש" רבות. טעויותיהם בכביש של הנהגים הצעירים פעמים רבות יכולות להוביל להתרחשותה של תאונת דרכים, בייחוד מאחר שלנהגים צעירים אין יכולות גבוהות לשליטה ברכב, לאלתור, להתמודדות עם מפגעי דרכים ולתגובה זריזה.

2)      נהגים צעירים רבים הם בני נוער שנמצאים בשיא גיל ההתבגרות, שמחפשים הרפתקאות וריגושים, שמורדים בהוריהם, שמחפשים דרכים להביע מחאה וביקורת ושמשוועים לעצמאות.
כאשר כל התחושות הללו מגיעות לכביש, הרי לפנינו מתכון לאסון. נהיגה שנעשית מתוך רצון להתקומם או מתוך צורך לפרוק עול עלולה להיות נהיגה לא בטוחה מספיק ולא זהירה.
כך קורה שצעירים רבים נמצאים תחת סיטואציות של נהיגה במהירות מופרזת או נהיגה בשכרות ותחת השפעת סמים אחרים מבלי להפעיל שיקול דעת בוגר ואחראי.

3)      צעירים רבים נוהגים בעיקר בשעות הלילה בדרך לבילוי או בחזרה ממנו. רבים מאותם צעירים הם חיילים בשירותם הצבאי, ש"לוקחים להורים ת'אוטו" בסופי שבוע כדי קצת ליהנות עם ה'חברה מהבית. נהיגה בשעות הלילה, בייחוד כאשר מדובר בחופשה של סופשבוע שחותמת שבוע עמוס ונטול שינה בצבא, היא נהיגה שהסכנות הטמונות בה הן רבות יותר.
העייפות בשעות הלילה גוברת, קשה יותר לראות, הכבישים לא מספיק מוארים ועל הכביש מסתובבים יותר נהגים משתוללים ש"טסים" על מהירות של 140 קמ"ש. נהיגה כזו היא מאתגרת הרבה יותר עבור נהג צעיר, שלא תמיד יש לו הניסיון והמיומנות כדי לעבור אותה בהצלחה.

 

להילחם בתופעת תאונות הדרכים בקרב צעירים

יש שיאמרו שהיעדר מאבק מספק בתופעת תאונות הדרכים בהן מעורבים צעירים אף הוא מוסיף שמן למדורה ומנציח את המצב הקיים. רשויות המדינה ורשויות האכיפה אומנם משקיעות מאמצעים במלחמה בתאונות הדרכים, אך ייתכן והן אינן מפנות מספיק משאבים להיאבק בתאונות הדרכים בקרב צעירים באופן ספציפי ועל כן המצב אינו משתפר.

למידע נוסף, פנה לעורך דין תאונות דרכים - אלעד שור