רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

נהיגה בחוסר זהירות

 

נהיגה בחוסר זהירות-

עבירת נהיגה בחוסר זהירות מוסדרת בסעיף 21:

 

21. חובתו של עובר דרך

(ג) לא ינהג אדם רכב בקלות ראש או בלא זהירות, או ללא תשומת לב מספקת בהתחשב בכל הנסיבות ובין השאר בסוג הרכב, במטענו, בשיטת בלמיו ומצבם, באפשרות של עצירה נוחה ובטוחה והבחנה בתמרורים, באותות שוטרים בתנועת עוברי דרך ובכל עצם הנמצא על פני הדרך או סמוך לה ובמצב הדרך.

 

נהיגה בחוסר זהירות זוהי עבירה הקלה יחסית מבין שאר העבירות הדומות לה כגון:נהיגה בקלות ראש ונהיגה ברשלנות.

לעיתים בוחרת המשטרה להחמיר עם נאשם ולייחס לו אישום של נהיגה רשלנית או נהיגה בקלות ראש במקום לייחס לו עבירה על תקנה 21 ג' ( תקנות התעבורה ) שעניינה נהיגה בחוסר זהירות.

ההבדל בין העבירות הוא דק לעיתים אך בדר"כ הוא משמעותי מבחינת הנאשם שכן הודאה בעבירה האחרונה משמעה ב-90% מהמקרים פסילת מינימום של 90 ימים.

הפסיקה קבעה כי כדי להאשים בעבירות הראשונות החמורות יותר יש להוכיח התנהגות נהיגתית חמורה, מבחינת מודעות הנאשם, ממש אדישות לתוצאות המעשה אך המשטרה מתעלמת מהפסיקה וממשיכה להגיש כתבי אישום חמורים.

במקרים בהם התאונה נגרמת בגין סטייה מנתיב או אי שמירת מרחק לא מומלץ לרוץ להודות באישומים בהם אלו העבירות המיוחסות משום שיתכן ויהא ניתן, קודם להודאה, להמירן לנהיגה בחוסר זהירות - עבירה שלא מחייבת פסילה.

ממש כמו, שסעיף הריגה מומר לגרימת מוות ברשלנות (גרם מוות ברשלנות). יתכן כי כלל אין כל אשם ומלכתחילה לא היתה אמורה המשטרה להגיש כתב אישום, לא בגין נהיגה ברשלנות ולא בגין נהיגה בחוסר זהירות קל וחומר שלא בגין נהיגה רשלנית.

 

חיפשת עורך דין העוסק בדיני תעבורה? לחץ/י יעוץ משפטי