רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

נהיגה בקלות ראש

נהיגה בקלות ראש- 

 

עבירת נהיגה בקלות ראש מוסדרת לפי סעיף 62(2).

העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס, כאמור בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - חוק העונשין), ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט - קנס פי 1.25 מהקנס האמור בסעיף 61(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977:

  • מפיר הוראה מהוראות פקודה זו;
  • נוהג רכב בדרך בקלות ראש, או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, אף אם היא פחותה מן המהירות המכסימלית שנקבעה.

חיפשת עורך דין העוסק בדיני תעבורה? לחץ/י יעוץ משפטי

רבים מאיתנו אינם מכירם את העבירה "נהיגה רשלנית בקלות ראש",סעיף 62 לפקודת התעבורה עניינו בנהג אשר נהג בצורה רשלנית ובקלות ראש, ועל כן יש באופן הנהיגה שלו להראות כי אינו מתייחס בכובד ראש לחוקי התנועה ובאופן נהיגתו יש משום סכנה לכלל הציבור המשתמשים בדרך. 

לעומת סעיף 62, תקנה 21 (ג) לתקנות התעבורה עניינה ב"נהיגה בחוסר זהירות". כלומר - במקרים שבהם לא ניתן לומר כי הנהג מהווה סכנה לציבור המשתמשים בדרך, אלא שבמקרה הספציפי שבו היה מעורב וגרם לתאונה הוא לא שם ליבו בצורה נאותה לתנאי הדרך ועל כן גרם לתאונה.

ההבדל בין שני הסעיפים הינו משמעותי ביותר שכן בעוד שמי שמורשע בעבירה לפי סעיף 62 לפקודת התעבורה חלה לגביו חובת פסילה של שלושה חודשי מינימום, הרי שמי שמורשע בעבירה לפי תקנה 21 (ג) לתקנות התעבורה לא חלה לגביו חובת פסילה.

על כן חשוב מאוד שיוסר מכתב האישום שהוגש נגדנו סעיף 62 של נהיגה בקלות ראש ובכך יש לקוות כי לא תוטל עלינו פסילה מלקבל ולהחזיק רישיון נהיגה.

יצויין כי במקרים מתאימים ניתן לבקש להסיר מכתב האישום את האישום על פי סעיף 62 לפקודת התעבורה , ולהמירו בתקנה 21(ג) לתקנות התעבורה.

כך למשל , במקרה בו נהג משאית סטה עם רכבו לנתיב הנגדי והתנגש ברכב, פסק בית המשפט כי כתב האישום יתוקן כך שהנהג יואשם נהיגה בחוסר זהירות על פי תקנה 21(ג) במקום בנהיגה רשלנית לפי סעיף 62 לפקודת התעבורה.

לאור האמור, ראוי להתייעץ עם עו"ד אשר עוסק בתחום דיני תעבורה ואשר מכיר את הפסקה ויודע מתי ובאילו מקרים אפשר לנסות ולתקן את כתב האישום שהוגש כך שיהיה לפי תקנה 21 (ג) ולא לפי סעיף 62.

 חיפשת עורך דין העוסק בדיני תעבורה? לחץ/י יעוץ משפטי