רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

אם שותים לא נוהגים- על נהיגה תחת השפעת אלכוהול

 

קיבלת זימון לבית משפט על נהיגה תחת השפעת אלכוהול? התקשר עוד היום לקבלת ייעוץ בנושא.

טלפון נייד: 052-5551995  טל': 03-6246248     אימייל lawelad@gmail.com

 

נהיגה תחת השפעת אלכוהול גורמת לתאונת דרכים קטלנית הגובה מחירים גבוהים ביותר. על אף הסיכון הכרוך בנהיגה בשכרות לא רק עבור הנהג עצמו כי אם גם עבור שלום הציבור, נהגים ממשיכים להיכנס אל הרכב גם לאחת ששתו מעבר לכמות המותרת על-פי חוק ומבלי לחשוב פעמיים. כמה מילים על נהיגה תחת השפעת אלכוהול ועל הסיבות שהופכות אותה למסוכנת כל כך במאמר הבא.

 

מדוע נהיגה תחת השפעת אלכוהול נחשבת מסוכנת כל כך?

נהיגה תחת השפעת אלכוהול אליה מתייחס החוק כאל נהיגה בשכרות מתקיימת כאשר בדמו של הנהג נמצא ריכוז אלכוהול הגבוה מרמת האלכוהול המותרת על-פי חוק (מעל ל-5 אחוז לכל 50 מיליגרם של דם). החוק מתייחס אל נהיגה בשכרות כאל עבירת תעבורה חמורה בשל ההשפעות השליליות שיש לאלכוהול על שיקול הדעת של הנהג, מה שבתורו עלול להוביל בקלות למעורבות של הנהג בתאונת דרכים, כמי שגרם לה באופן ישיר. אלכוהול נספג בדם ומשפיע לרעה על תפקודים קוגניטייבים ומוטוריים, על תפקודי זיכרון ועל תפקודים תפיסתיים שהם כולם חשובים כדי שהנהיגה תהיה בטוחה. נהג שנמצא תחת השפעת אלכוהול הוא נהג שמהירות התגובה שלו תהיה איטית יותר, שהראייה ההיקפית שלו תהיה פחות במיטבה, שקבלת ההחלטות שלו תהיה לקויה, שיכולת חלוקת קשב שלו תהיה פחותה יותר, שתהליך עיבוד המידע שלו איטי יותר ותפקודו החזותי אינו בטווח הנורמאלי.
קיימות כמה דרכים באמצעותן יכול שוטר להרשיע נהג בעבירת נהיגה בשכרות. הראשונה היא בדיקת נשיפה במסגרתה נדרש הנהג לנשוף אל תוך מכשיר מיוחד שאמור בתום פעולת הנשיפה של הנהג לפלוט נתונים מספריים על רמת האלכוהול שנמצא בגופו. הדרך השנייה היא בדיקת מאפיינים, במסגרתה יבדוק השוטר האם ניתן לזהות בהתנהגותו של הנהג דפוסי התנהגות המאפיינים אדם שיכור. האמצעי השלישי הוא בדיקת דם, אמצעי בו רשאי שוטר להשתמש רק כאשר הנהג החשוד בנהיגה בשכרות היה מעורב בתאונת דרכים או במקרים מיוחדים ולא כדבר שבשגרה. לעומת זאת, כשאר מדובר בבדיקת נשיפה מורשה השוטר לעצור באופן אקראי כל נהג, גם אם לא קיים חשד סביר לכך שהוא אכן מבצע עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

 

 

יצאתי עם חברים ושתיתי בירה. מה לעשות?

על-מנת להימנע מביצוע של עבירת תעבורה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול רצוי פשוט לא לנהוג לאחר שתיית אלכוהול. אלו שרוצים בכל זאת לשתות, להינות ולהעביר ערב בירה עם החברים בכיף יוכלו להמתין עד שתחלוף השפעת האלכוהול או לחילופין להפקיד את מפתחות הרכב ואת משימת הנהיגה חזרה הביתה בידי חבר שלא שתה או בידי נהג המונית.

 

למידע נוסף על עבירות תנועה מוזמנים ליצור עימנו קשר.