רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

פגיעה בהולך רגל- מה המשמעות מבחינת הנהג הפוגע?

  

מחפשים עורך דין תאונות דרכים? תתקשרו אלי עוד היום למענה מקצועי בתחום!

טלפון נייד: 052-5551995  טל': 03-6246248     אימייל lawelad@gmail.com

 

 

קרוב לשליש ממספר ההרוגים בתאונות הדרכים בכבישי ישראל הם הולכי רגל וסטטיסטיקות שנערכו בנושא תאונות הדרכים בישראל מעלות, כי סוג התאונה הנפוך ביותר בערים הוא תאונות הכוללות פגיעה בהולכי רגל. נתונים אלה כנראה מסבירים מדוע החשש לפגוע בהולך רגל בעת הנסיעה הפך לחלום הבלהות של כל נהג ישראלי. מהי המשמעות של פגיעה בהולך רגל עבור הנהג הפוגע? על כך במאמר זה.

 

כיצד מתייחסת פקודת התעבורה אל פגיעה בהולך רגל?

מעבר חצייה כמוהו כממלכה מקודשת עבור הולך הרגל ולא ניתן להפריע לו את הוא "שוהה" בה.
כך מתייחסים כיום בתי המשפט לענייני תעבורה אל מעבר החצייה ופקודת התעבורה המחייבת נהגים לאפשר להולכי הרגל להשלים את חציית מעבר החצייה בביטחה היא ראייה נוספת לחשיבות שמייחס החוק למעבר החצייה עבור הולך הרגל. נהג שלא נתן זכות קדימה להולך רגל או הפריע לו בעת החצייה, לרוב צפוי לקבל קנס שסכומו עומד על כ-500 שקלים, אלא אם כן אי מתן זכות הקדימה הוביל לפגיעה של נהג הרכב בהולך הרגל שחוצה את הכביש. במקרה כזה, לרוב יואשם הנהג בנהיגה בקלות ראש או ברשלנות על בסיס אחד מסעיפי פקודת התעבורה. סעיף זה בפקודת התעבורה יחייב את השוטר לפסול את רישיונו של הנהג הפוגע לתקופה של 90 יום לכל הפחות, זאת על אף שלא קיים בחוק סעיף אישום מוגדר שקובע כי במקרים כאלה יש לשלול את רישיונו של הנהג הפוגע. לצד האמור, רצוי לציין כי ישנם מקרים בהם האשמה בגין הפגיעה בהולך הרגל לא תוטל על הנהג הפוגע, זאת בעיקר כאשר הולך הרגל מתפרץ אל הכביש ומתחיל לחצות במעבר החצייה ללא כל שיקול דעת, כאשר רכב בתנועה נמצא כבר קרוב מאוד לצומת.


פגיעה בהולך רגל- מקרים בהם העבריין צפוי לעונש מאסר בפועל

 

כאשר הולך הרגל נחבל במידה משמעותית ונגרם לו נזק כבד, לעיתים יכול העונש הצפוי לנהג להגיע גם לידי מאסר בפועל. יתר על כן, כאשר מדובר במקרה של תאונת פגע וברח במסגרתו הנהג הפוגע ברח ממקום התאונה לאחר שפגע בהולך רגל והפקיר אותו בזירת התאונה, העונש הצפוי יכול להגיע לידי 14 שנים של מאסר בפועל, כאשר תקופת המאסר עולה (ומגיעה לידי 14 שנים מקסימום) ככל שהנזק שנגרם לנפגע הוא רב יותר. יש לציין כי, תקופת המאסר המקסימאלית שיכולה להיגזר על המפקיר הוכפלה רק לאחרונה במסגרת חקיקה של הכנסת משבע ל-14 שנים, זאת בשל המימד הבלתי אנושי המאפיין הפקרת נפגעים בשטח.