רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

שלילת רישיון

שלילת רישיון נהיגה מצויה בסמכותו של בית המשפט לתעבורה ולרוב זהו העונש השכיח ביותר. בית המשפט לתעבורה מוסמך כמובן להטיל גם עונשים נוספים כמו פסילה מותנית, קנס כספי וגם מאסר בפועל. להבדיל מפסילה מנהלית המהווה מעין ״תקופת צינון״ לנהג אשר ביצע עבירות מסוימות (נהיגה בשכרות, מהירות מופרזת, עקיפה מסוכנת, מסילת ברזל ועוד...) שלילת רישיון מטעם בית משפט הינה סנקציה המוטלת ע״י בית משפט כרכיב עונשי.


הדרך לערער על שלילת רישיון מטעם בית משפט, אשר ניתנה במסגרת גזר הדין, היא במסגרת ערעור לבית המשפט המחוזי בעוד שערעור על פסילה מנהלית מוגש על החלטת הקצין הפוסל לבית המשפט לתעבורה.


סמכותו של קצין משטרה לפסול רישיון נהיגה ממשיכה אף מעבר ל-30 ימים, כך במקרים של תאונות דרכים עם פציעות גוף או נסיבות מחמירות אחרות מוסמך קצין משטרה לפסול רישיונו של נהג ל-60 ימים ובמקרה של תאונת דרכים קטלנית, בה נהרג אדם, מוסמך הוא אף להעניק לו שלילת רישיון למשך 90 ימים.


סוג נוסף של שלילת רישיון היא פסילה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. זוהי שלילה אשר מוטלת מטעם משרד הרישוי לאחר שאדם נמצא לא כשיר לנהיגה ע"י המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וזאת בשל אי התאמה אישיותית או ליקויים בריאותיים או נפשיים אחרים.


במקרה של שלילת רישיון מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ניתן להגיע ערר על ההחלטה לועדת ערר בבית החולים תל השומר. בוועדה זו נמצאים אנשי מקצוע מתחום הרפואה אליהם ניתן להעלות טענות הנוגעות להחלטת שלילת רישיון הנהג.
 

למידע נוסף על שלילת רישיון, לחץ/י יעוץ משפטי