רח' ז`בוטינסקי 35, רמת גן | טל': 072-3340454 | פקס': 03-6246259
משרד עורכי דין תעבורה - אלעד שור

תאונת דרכים בעת שיעור נהיגה - מי האשם?

 כל נער בישראל מכיר את ההתרגשות שמתחילה בגוף לקראת גיל שבע עשרה. הידיעה הברורה שסוף כל סוף תוכל להיות עצמאי לגמרי מזרימה לך תחושות של בגרות בכל הגוף וגורמת לך להתחיל לחלום על שיעורי הנהיגה שתיקח בכל הפסקה ורגע פנוי שתמצא. לקראת לימודי הנהיגה רוב הנערים עובדים קשה, חוסכים את הכסף ומחכים ליום המיוחל בו יוכלו לנהוג על מכונית חלומותיהם. יש המבררים אצל המורים על איזה רכב נוהגים כדי להחליט אצל איזה מורה ללמוד. לאחר ההכנות הרבות מגיע היום המאושר, הנער מתיישב מאחורי ההגה ומתחיל לנסוע בעזרתו של המורה לכל כיוון שהמורה יורה עליו. בתחילה נוסעים בשכונה ומתרגלים מעט לתחושה, אך יש מורים שמוציאים אותך לכביש המהיר כבר בשיעור הראשון! הכול הולך למישרין עד שפתאום הנהג מרגיש חיכוך מצד ימין, ומגלה שבלי לשים לב שרט את שורת המכוניות שחנתה ליד המדרכה בצורה חוקית. מי אשם בתאונה בשיעור, מורה הנהיגה או התלמיד החדש?

תאונות בשיעור נהיגה – המדריך השלם לנהג החדש

כל תלמיד צריך לקחת נשימה עמוקה, להירגע מעט ולצאת מנקודת ההנחה שמורה הנהיגה הוא שיצטרך לקחת אחריות על התאונה שקרתה במהלך השיעור אותו הוא לימד. המורה נושא באחריות הבלעדית על המתרחש במכונית ומחוצה לה לאורך השיעור, והוא שיצטרך לתת את הדין במקרה ותאונה או פגיעה אחרת מתרחשת.

כל הסיבות לאחריות של מורה הנהיגה

חוסר ניסיון התלמיד

תלמיד שניגש ללמוד נהיגה, מגיע חסר ידע לחלוטין. הוא אינו יודע כיצד לסובב את ההגה, על איזו דוושה ללחוץ או איך מעבירים הילוכים. חוסר ידע משווע שכזה מצריך תשומת לב של המורה לכל אורך חלקי השיעור. המורה חייב לוודא כי התלמיד לא מתקרב לשוליים, לא מזיק למכוניות אחרות ובאופן כללי לא עובר על חוקי התנועה באשר הם. אם קורה המקרה והתלמיד חורג מהחוקים או גבולות הכביש, על המורה לתקן זאת באופן מיידי מאחר והוא משגיח על התלמיד בשבע עיניים. במקרה ומתרחשת תאונה, נראה כי המורה לא עשה את עבודתו נאמנה, ועל כן האחריות המלאה על המתרחש במכוניתו מוטלת עליו ללא עוררין או חלוקת אחריות. 

ביטוח מורי נהיגה

כל מורה ללימודי נהיגה צריך לעשות ביטוח של מורי נהיגה אם הוא רוצה לשמור על רכושו. חברות הביטוח מבינות שהאחריות על הרכב נופלת על המורה ולא על התלמיד שעדיין לא יודע לנהוג בצורה מושמת, ועל כן עלולים לקרות מקרים רבים של פגיעה באוטו. כל אדם המלמד נהיגה מכיר את המציאות בה האוטו נשרט או נפגע בשל חוסר תשומת לב רגעית. כדי להימנע מתשלום תמידי על שריטות, ביטוח למורי נהיגה עולה יותר מביטוח רגיל, אך מכסה כל תחום של האוטו על שלל חלקיו.
 

למידע נוסף ניתן לפנות לאלעד שור - עורך דין תאונות דרכים